IPP060N06NAKSA1
MOSFET N-CH 60V 17A/45A TO220-3
NOVA Part#:
312-2290442-IPP060N06NAKSA1
Manufacturer Part No:
IPP060N06NAKSA1
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 17A (Ta), 45A (Tc) 3W (Ta), 83W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO220-3
Base Product Number IPP060
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 36µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 83W (Tc)