IRF150P221AKMA1
MOSFET N-CH 150V 186A TO247-3
NOVA Part#:
312-2312095-IRF150P221AKMA1
Manufacturer Part No:
IRF150P221AKMA1
Standard Package:
400
N-Channel 150 V 186A (Tc) 3.8W (Ta), 341W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesStrongIRFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 186A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 264µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 75 V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 341W (Tc)