DMTH4004SPS-13
MOSFET N-CH 40V 31A PWRDI5060
NOVA Part#:
312-2291177-DMTH4004SPS-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMTH4004SPS-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 31A (Ta), 100A (Tc) 3.6W (Ta), 167W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Base Product Number DMTH4004
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68.6 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4305 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 3.6W (Ta), 167W (Tc)