BUK9240-100A,118
MOSFET N-CH 100V 33A DPAK
NOVA Part#:
312-2280704-BUK9240-100A,118
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK9240-100A,118
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 33A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount DPAK
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number BUK9240
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 38.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3072 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)