STO68N65DM6
N-CHANNEL 650 V, 53 MOHM TYP., 5
NOVA Part#:
312-2299044-STO68N65DM6
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STO68N65DM6
Standard Package:
1,800
N-Channel 650 V 55A (Tc) 240W (Tc) Surface Mount TOLL (HV)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TOLL (HV)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.75V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerSFN
Vgs (Max)±25V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3528 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 240W (Tc)