PSMN1R6-30MLHX
MOSFET N-CH 30V 160A LFPAK33
NOVA Part#:
312-2288023-PSMN1R6-30MLHX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN1R6-30MLHX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 160A (Ta) 106W (Ta) Surface Mount LFPAK33
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK33
Base Product Number PSMN1R6
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2369 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 106W (Ta)