TPH8R903NL,LQ
MOSFET N CH 30V 20A 8SOP
NOVA Part#:
312-2273622-TPH8R903NL,LQ
Manufacturer Part No:
TPH8R903NL,LQ
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 20A (Tc) 1.6W (Ta), 24W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Base Product Number TPH8R903
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesU-MOSVIII-H
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.9mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.8 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 820 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta), 24W (Tc)