IPD70P04P4L08ATMA2
MOSFET P-CH 40V 70A TO252-3
NOVA Part#:
312-2288136-IPD70P04P4L08ATMA2
Manufacturer Part No:
IPD70P04P4L08ATMA2
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
P-Channel 40 V 70A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-313
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3-313
Base Product Number IPD70P04
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS®-P2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.8mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 92 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)+5V, -16V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5430 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)