MSC040SMA120B
SICFET N-CH 1200V 66A TO247-3
NOVA Part#:
312-2278477-MSC040SMA120B
Manufacturer Part No:
MSC040SMA120B
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
N-Channel 1200 V 66A (Tc) 323W (Tc) Through Hole TO-247-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Base Product Number MSC040
TechnologySiCFET (Silicon Carbide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 66A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 137 nC @ 20 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)+23V, -10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1990 pF @ 1000 V
Power Dissipation (Max) 323W (Tc)