IPD80R2K7C3AATMA1
MOSFET N-CH TO252-3
NOVA Part#:
312-2295350-IPD80R2K7C3AATMA1
Manufacturer Part No:
IPD80R2K7C3AATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 800 V 2A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount D-Pak
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Base Product Number IPD80R2
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7Ohm @ 1.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.5 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 290 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)