IRL40B212
MOSFET N-CH 40V 195A TO220AB
NOVA Part#:
312-2292180-IRL40B212
Manufacturer Part No:
IRL40B212
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 195A (Tc) 231W (Tc) Through Hole TO-220AB
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Base Product Number IRL40B212
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHEXFET®, StrongIRFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 195A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 137 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8320 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 231W (Tc)