NVMYS025N06CLTWG
MOSFET N-CH 60V 8.5A/21A 4LFPAK
NOVA Part#:
312-2274237-NVMYS025N06CLTWG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NVMYS025N06CLTWG
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 8.5A (Ta), 21A (Tc) 3.8W (Ta), 24W (Tc) Surface Mount LFPAK4 (5x6)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK4 (5x6)
Base Product Number NVMYS025
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Ta), 21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27.5mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 13µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.8 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-1023, 4-LFPAK
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 330 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 24W (Tc)