TK90S06N1L,LXHQ
MOSFET N-CH 60V 90A DPAK
NOVA Part#:
312-2288055-TK90S06N1L,LXHQ
Manufacturer Part No:
TK90S06N1L,LXHQ
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 90A (Ta) 157W (Tc) Surface Mount DPAK+
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK+
Base Product Number TK90S06
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesU-MOSVIII-H
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5400 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 157W (Tc)