IXTN240N075L2
MOSFET N-CH 75V 225A SOT227B
NOVA Part#:
312-2297944-IXTN240N075L2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTN240N075L2
Standard Package:
10
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 225A (Tc) 735W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package SOT-227B
Base Product Number IXTN240
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesLinear L2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 225A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 120A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 546 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 19000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 735W (Tc)