IXFP22N65X2
MOSFET N-CH 650V 22A TO220
NOVA Part#:
312-2293867-IXFP22N65X2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFP22N65X2
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 22A (Tc) 390W (Tc) Through Hole TO-220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number IXFP22
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2310 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 390W (Tc)