IRFP21N60LPBF
MOSFET N-CH 600V 21A TO247-3
NOVA Part#:
312-2293850-IRFP21N60LPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IRFP21N60LPBF
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 21A (Tc) 330W (Tc) Through Hole TO-247AC
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247AC
Base Product Number IRFP21
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 320mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 330W (Tc)