RM5N40S2
MOSFET N-CHANNEL 40V 5A SOT23
NOVA Part#:
312-2294657-RM5N40S2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RM5N40S2
Standard Package:
30,000
N-Channel 40 V 5A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount SOT-23
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRectron USA
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
FET Feature-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 593 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta)