NTMTSC1D6N10MCTXG
MOSFET N-CH 100V 35A/267A 8TDFNW
NOVA Part#:
312-2298243-NTMTSC1D6N10MCTXG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NTMTSC1D6N10MCTXG
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 35A (Ta), 267A (Tc) 5.1W (Ta), 291W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-TDFNW (8.3x8.4)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 8-TDFNW (8.3x8.4)
Base Product Number NTMTSC1
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta), 267A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 650µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 106 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7630 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 5.1W (Ta), 291W (Tc)