NP100P04PLG-E1-AY
MOSFET P-CH 40V 100A TO263
NOVA Part#:
312-2298050-NP100P04PLG-E1-AY
Manufacturer Part No:
NP100P04PLG-E1-AY
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
P-Channel 40 V 100A (Tc) 1.8W (Ta), 200W (Tc) Surface Mount TO-263
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRenesas Electronics America Inc
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263
Base Product Number NP100P04
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 320 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15100 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 200W (Tc)