TSM042N03CS RLG
MOSFET N-CHANNEL 30V 30A 8SOP
NOVA Part#:
312-2279425-TSM042N03CS RLG
Manufacturer Part No:
TSM042N03CS RLG
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 30A (Tc) 7W (Tc) Surface Mount 8-SOP
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerTaiwan Semiconductor Corporation
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP
Base Product Number TSM042
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 7W (Tc)