IPW60R099CPFKSA1
MOSFET N-CH 650V 31A TO247-3
NOVA Part#:
312-2283635-IPW60R099CPFKSA1
Manufacturer Part No:
IPW60R099CPFKSA1
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 31A (Tc) 255W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Base Product Number IPW60R099
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2800 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 255W (Tc)