STB55NF06LT4
MOSFET N-CH 60V 55A D2PAK
NOVA Part#:
312-2288433-STB55NF06LT4
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STB55NF06LT4
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 55A (Tc) 95W (Tc) Surface Mount D2PAK
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Base Product Number STB55
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±16V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 95W (Tc)