FQP10N20C
MOSFET N-CH 200V 9.5A TO220-3
NOVA Part#:
312-2264314-FQP10N20C
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQP10N20C
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 200 V 9.5A (Tc) 72W (Tc) Through Hole TO-220-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number FQP10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 4.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 510 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 72W (Tc)