IXTA120P065T-TRL
MOSFET P-CH 65V 120A TO263
NOVA Part#:
312-2311335-IXTA120P065T-TRL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTA120P065T-TRL
Standard Package:
800
P-Channel 65 V 120A (Tc) 298W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2Pak)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
Base Product Number IXTA120
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchP™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 185 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±15V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)65 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 298W (Tc)