DMP2002UPS-13
MOSFET P-CH 20V 60A PWRDI5060-8
NOVA Part#:
312-2281487-DMP2002UPS-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMP2002UPS-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
P-Channel 20 V 60A (Tc) 2.3W (Ta) Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8 (Type K)
Base Product Number DMP2002
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 585 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±12V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12826 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 2.3W (Ta)