FDMC8360LET40
MOSFET N-CH 40V 27A/141A POWER33
NOVA Part#:
312-2282795-FDMC8360LET40
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FDMC8360LET40
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 27A (Ta), 141A (Tc) 2.8W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount Power33
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package Power33
Base Product Number FDMC8360
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPowerTrench®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Ta), 141A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 27A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerWDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5300 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 75W (Tc)