R6011END3TL1
MOSFET N-CH 600V 11A TO252
NOVA Part#:
312-2273530-R6011END3TL1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
R6011END3TL1
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 11A (Tc) 124W (Tc) Surface Mount TO-252
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252
Base Product Number R6011
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 670 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 124W (Tc)