TPH6R30ANL,L1Q
MOSFET N-CH 100V 66A/45A 8SOP
NOVA Part#:
312-2301470-TPH6R30ANL,L1Q
Manufacturer Part No:
TPH6R30ANL,L1Q
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 66A (Ta), 45A (Tc) 2.5W (Ta), 54W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Base Product Number TPH6R30
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesU-MOSVIII-H
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 66A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4300 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 54W (Tc)