STL4N10F7
MOSFET N-CH 100V 4.5/18A PWRFLAT
NOVA Part#:
312-2297028-STL4N10F7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STL4N10F7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 4.5A (Ta), 18A (Tc) 2.9W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (3.3x3.3)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerFlat™ (3.3x3.3)
Base Product Number STL4
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta), 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 2.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.8 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 408 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 2.9W (Ta), 50W (Tc)