IXTQ40N50L2
MOSFET N-CH 500V 40A TO3P
NOVA Part#:
312-2264997-IXTQ40N50L2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTQ40N50L2
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 500 V 40A (Tc) 540W (Tc) Through Hole TO-3P
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-3P
Base Product Number IXTQ40
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesLinear L2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 320 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)