RCJ220N25TL
MOSFET N-CH 250V 22A LPTS
NOVA Part#:
312-2279559-RCJ220N25TL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RCJ220N25TL
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 250 V 22A (Tc) 1.56W (Ta), 40W (Tc) Surface Mount LPTS
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LPTS
Base Product Number RCJ220
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 1.56W (Ta), 40W (Tc)