PSMN8R2-80YS,115
MOSFET N-CH 80V 82A LFPAK56
NOVA Part#:
312-2281541-PSMN8R2-80YS,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN8R2-80YS,115
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 82A (Tc) 130W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Base Product Number PSMN8R2
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 82A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-100, SOT-669
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3640 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max) 130W (Tc)