SIHH068N60E-T1-GE3
MOSFET N-CH 600V 34A PPAK 8 X 8
NOVA Part#:
312-2273340-SIHH068N60E-T1-GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SIHH068N60E-T1-GE3
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 34A (Tc) 202W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 8 x 8
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerPAK® 8 x 8
Base Product Number SIHH068
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 68mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2650 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 202W (Tc)