UF3SC065040B7S
650V/40MOHM, SIC, STACKED FAST C
NOVA Part#:
312-2289845-UF3SC065040B7S
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
UF3SC065040B7S
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 43A (Tc) 195W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerUnitedSiC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D2PAK-7
TechnologySiCFET (Cascode SiCJFET)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 30A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43 nC @ 12 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Vgs (Max)±25V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 195W (Tc)