BSZ100N06NSATMA1
MOSFET N-CH 60V 40A TSDSON
NOVA Part#:
312-2282427-BSZ100N06NSATMA1
Manufacturer Part No:
BSZ100N06NSATMA1
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 40A (Tc) 2.1W (Ta), 36W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TSDSON-8-FL
Base Product Number BSZ100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 14µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1075 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 36W (Tc)