SIHB30N60E-GE3
MOSFET N-CH 600V 29A D2PAK
NOVA Part#:
312-2264673-SIHB30N60E-GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SIHB30N60E-GE3
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 29A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Base Product Number SIHB30
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)