IXFH60N65X2
MOSFET N-CH 650V 60A TO247
NOVA Part#:
312-2289879-IXFH60N65X2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFH60N65X2
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 60A (Tc) 780W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Base Product Number IXFH60
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 107 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6180 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 780W (Tc)