BSC039N06NSATMA1
MOSFET N-CH 60V 19A/100A TDSON
NOVA Part#:
312-2281152-BSC039N06NSATMA1
Manufacturer Part No:
BSC039N06NSATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 19A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TDSON-8-6
Base Product Number BSC039
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 36µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 69W (Tc)