IPP016N08NF2SAKMA1
TRENCH 40<-<100V
NOVA Part#:
312-2264481-IPP016N08NF2SAKMA1
Manufacturer Part No:
IPP016N08NF2SAKMA1
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 35A (Ta), 196A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO220-3
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesStrongIRFET™ 2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta), 196A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 267µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 255 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12000 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 300W (Tc)