RQ5E035BNTCL
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT3
NOVA Part#:
312-2284328-RQ5E035BNTCL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RQ5E035BNTCL
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 3.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TSMT3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSMT3
Base Product Number RQ5E035
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 37mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-96
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)