FDP20N50F
MOSFET N-CH 500V 20A TO220-3
NOVA Part#:
312-2305039-FDP20N50F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FDP20N50F
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 500 V 20A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number FDP20
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesUniFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3390 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)