AOK20N60L
MOSFET N-CH 600V 20A TO247
NOVA Part#:
312-2265296-AOK20N60L
Manufacturer Part No:
AOK20N60L
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 20A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerAlpha & Omega Semiconductor Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247
Base Product Number AOK20
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 370mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3680 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 417W (Tc)