TJ90S04M3L,LXHQ
MOSFET P-CH 40V 90A DPAK
NOVA Part#:
312-2288068-TJ90S04M3L,LXHQ
Manufacturer Part No:
TJ90S04M3L,LXHQ
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
P-Channel 40 V 90A (Ta) 180W (Tc) Surface Mount DPAK+
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK+
Base Product Number TJ90S04
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesU-MOSVI
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 172 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)+10V, -20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7700 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)