DMN2005UPS-13
MOSFET N-CH 20V 20A POWERDI5060
NOVA Part#:
312-2277273-DMN2005UPS-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMN2005UPS-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 20 V 20A (Ta), 100A (Tc) 1.5W (Ta) Surface Mount PowerDI5060-8
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Base Product Number DMN2005
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 13.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 142 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±12V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5337 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)