IPT60R035CFD7XTMA1
MOSFET N-CH 600V 67A 8HSOF
NOVA Part#:
312-2289871-IPT60R035CFD7XTMA1
Manufacturer Part No:
IPT60R035CFD7XTMA1
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 67A (Tc) 351W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Base Product Number IPT60R035
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ CFD7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 67A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 24.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.25mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerSFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4354 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max) 351W (Tc)