FQA24N50-ON
24A, 500V, 0.2OHM, N-CHANNEL, M
NOVA Part#:
312-2270716-FQA24N50-ON
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQA24N50-ON
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
N-Channel 500 V 24A (Tc) 290W (Tc) Through Hole TO-3P
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-3P
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 290W (Tc)