NTBL050N65S3H
MOSFET - POWER,NCHANNEL, SUPERFE
NOVA Part#:
312-2298981-NTBL050N65S3H
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NTBL050N65S3H
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 49A (Tc) 305W (Tc) Surface Mount 8-HPSOF
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-HPSOF
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 24.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerSFN
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4880 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max) 305W (Tc)