VN0300L-G
MOSFET N-CH 30V 640MA TO92-3
NOVA Part#:
312-2288578-VN0300L-G
Manufacturer Part No:
VN0300L-G
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 640mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number VN0300
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 640mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
FET Feature-
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 190 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)