IPB320N20N3GATMA1
MOSFET N-CH 200V 34A D2PAK
NOVA Part#:
312-2283077-IPB320N20N3GATMA1
Manufacturer Part No:
IPB320N20N3GATMA1
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 200 V 34A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3
Base Product Number IPB320
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 34A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2350 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)