RQ6E045RPTR
MOSFET P-CH 30V 4.5A TSMT6
NOVA Part#:
312-2292169-RQ6E045RPTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RQ6E045RPTR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
P-Channel 30 V 4.5A (Ta) 950mW (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSMT6 (SC-95)
Base Product Number RQ6E045
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 950mW (Ta)